Jak pracuję

Wykorzystuję swoje umiejętności mediatorskie, korzystam z praktyki uważności i wdzięczności. Jestem zwolenniczką uwalniania emocji poprzez ruch i pracę z ciałem. Zawsze podążam za moimi Klientami. W pracy kluczowe jest dla mnie zachowanie prostoty. Skupiam się na wyszukiwaniu i uświadamianiu Klientom ich możliwości i mocnych stron, dzięki czemu  znajdują oni rozwiązania dla trudnej sytuacji.

Martin Seligman, uważany za ojca psychologii pozytywnej, nieustająco podkreśla wagę różnorodnych relacji międzyludzkich w naszym życiu, co jest jedną z podwalin przeżywania życia w pełni. Jedno z głównych badań udowadnia, że cechą wspólną najszczęśliwszych ludzi były ich mocne i trwałe relacje z innymi ludźmi.

Chris Peterson, jeden z twórców psychologii pozytywnej, podkreśla, że nie ma kogoś takiego jak szczęśliwy odludek.

Psychologia w ciągu ostatnich 40 lat rozwoju nauki skupiała się na negatywnych aspektach ludzkiej egzystencji, takich jak: lęk, depresja, niska samoocena czy stres potraumatyczny. Psychologowie pozytywni starają się dopełnić obraz człowieka przez skupienie się na ludzkich zasobach oraz okolicznościach, które prowadzą do pełnego życia. Psychologia pozytywna, analizując zjawiska, poszukuje zasobów, które są w stanie pomóc człowiekowi, nie tylko zmierzyć się z trudnościami, ale także przejść ponad nimi. W pracy z człowiekiem uwzględnia jego pozytywne zasoby, takie jak talenty, pasje oraz mocne strony osobowości. Badania w tym nurcie rozwijają się znacząco w ostatnich latach i udowadniają, że ludzie mogą mieć bardzo duży wpływ na swoje poczucie szczęścia oraz dobrostanu.

Psychologia pozytywna nie jest nauką patrzenia na świat przez „różowe okulary”. W praktyce polega na poszukiwaniu i wykorzystywaniu szans na szczęśliwe życie przy jednoczesnym opisywaniu otaczającej nas rzeczywistości taką, jaką jest naprawdę.

To podejście terapeutyczne, które umożliwia Klientowi wprowadzenie zmian w swoim życiu w najkrótszym możliwym czasie. Jest sposobem rozmowy z Klientem, który przywiązuje szczególną uwagę do słów i języka, jakiego używa Klient, zakładając, iż jest on ekspertem od własnego życia, a rolą terapeuty jest pomóc znaleźć mu optymalne dla niego rozwiązania. Nie ma znaczenia, z jakim nazwanym lub nie nazwanym tematem zgłasza się Klient. Znaczące jest to, jakich dróg może wraz z terapeutą poszukać, by znaleźć rozwiązania.

Wielu ekspertów w swoich badaniach zwraca uwagę, iż z roku na rok żyjemy szybciej. To często powoduje, że w wielu obszarach szukamy szybkich rozwiązań. W swojej pracy obserwuję podobne oczekiwania – Klienci nie mają czasu na długie terapie, bo są one kosztowne a rozwiązania potrzebne są natychmiast.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach zakłada, iż każdy posiada zasoby, a rolą terapeuty jest pomóc je nazwać i umiejętnie wykorzystać do szukania potrzebnych rozwiązań. To nie terapeuta podsuwa gotowe rozwiązania – on tylko towarzyszy swojemu Klientowi.

Filozofia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach opiera się na następujących twierdzeniach:

  • Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego.
  • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
  • Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego.

„Szczęśliwi małżonkowie nie są zazwyczaj ani mądrzejsi, ani bogatsi, ani bardziej przebiegli psychologicznie od innych. Jednak w codziennym życiu znajdują sposób, który nie pozwala negatywnym myślom i emocjom wobec partnera wziąć górę nad tymi pozytywnymi. Ich małżeństwo jest inteligentne emocjonalnie.”

John M. Gottman

 

Terapia Par Metodą Gottmana została opracowana przez małżeństwo doktorów Johna Gottmana i Julie Schwartz Gottman. Metoda ta opiera się na dekadach badań i pracy z ponad 3000 par. Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dr John Gottman zaczął pierwsze obserwacje par w swoim laboratorium.

Lata pomiarów, obserwacji, analizy i współpracy ze specjalistami w dziedzinach takich jak psycho-fizjologia, doprowadziły do powstania modelu, który z dokładnością ponad 90 % potrafi oszacować, czy małżeństwo zakończy się rozwodem. Ponad 40 lat badań pozwoliło na głębsze zrozumienie tego, co sprawia, że małżeństwa są stabilne, a co jest dla nich wręcz śmiercionośne.

 

Cała ta wiedza i odkrycia stały się podstawą teorii Domu Zdrowego Związku (ang. Sound Relationship House), który składa się z 9 elementów: podtrzymywany jest dwoma filarami – zaufaniem i zaangażowaniem, i posiada 7 pięter:

 

  • Piętro 1: aktualizowanie mapy świata Partnera
  • Piętro 2: pielęgnowanie uczucia podziwu i sympatii
  • Piętro 3: zwracanie się ku sobie
  • Piętro 4: uleganie wpływom Partnera
  • Piętro 5: rozwiązywanie problemów, które dają się rozwiązać
  • Piętro 6: pokonanie paraliżującego konfliktu
  • Piętro 7: poczucie wspólnoty